janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

7 questions in affirmative and negative
_____ accounts for almost 70 percent of water use. agriculture industry residential use reservoir use
who was the first african american student to challenge segregation at university of mississippi?
4768 to 2 decimal places
What is the relationship between the crust and lithosphere?
Once transcription is complete, strands of RNA are sent to the cytoplasm to attach to- A. mitochondria B. lysosomes C. Golgi bodies D. ribosomes
best time to study math is morning or night? can y'all answer me bout what do you think?
one of the main features of a laissez-faire economic system is a. central economic planning. b. limits on the right to own property. c. a limited role for gover
What is 36% as a fraction and a decimal?
find quadratic equation having zeroes as -3/alpha and 2/alpha