travonsmall1998ts travonsmall1998ts
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store is advertising 3 boxes of cereal for $1.95 each. What expression. Would be used to find how much 3 boxes costs?

Respuesta :

mathias19
mathias19 mathias19
  • 01-02-2020
1.95x3 or yx3 because thats how multiplication works
Answer Link

Otras preguntas

Why did both John C. Calhoun and Daniel Webster suggest that a civil war would result if a state tried to secede
ONLY answer if you know and no links and no saying it’s on a website Match the description to the term. Definitions: to find out if the information is what you
hey this is the graphs for the question
What was the Mongols use of psychological warfare?
Which of the following is most consistent with the modern theory of evolution? Parents pass their physical trait to their offspring those offspring with traits
true or false, The Three-Fifths Compromise said enslaved people counted as free people.
The joke that Oliver tells is a pun. Why is this joke considered a pun? (Fish in a Tree) Pun: Hold your arms over your head to make a circle. Then spell 'image'
Trey's chocolate bar is 54% cocoa. If the weight of the chocolate bar is 73 grams, how many grams of cocoa does it contain? Round your answer to the nearest ten
jose 25 kg is father is 5 kg less than 3 times jose's weight what is the weight of jose father​
Consider the figure below, where line a is parallel to line b: Angle 4 = 12m - 4 Angle 5 = 10m + 20 Calculate the measure of Angle 5.