xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

an ice Cream truck driver determined he made 3.78 after selling 3 ice CREAM bars (using the equation y=kx) how much would earn if he sold 6 bars

Respuesta :

aliannacosta05
aliannacosta05 aliannacosta05
  • 01-02-2020
$3.78/3 bars = $1.26 per bar. $1.26 times 6 bars equals $7.56
Answer Link

Otras preguntas

“Thou hast it now: king, Cawdor, Glamis, all, As the weird women promised, and, I fear, Thou play'dst most foully for 't: yet it was said It should not stand
Solve for x. -4log2(5x)=-12
One year there was a total of 5858 commercial and noncommercial orbital launches worldwide. In​ addition, the number of noncommercial orbital launches was twotw
I want to know the answer of all of them
Do you think the United States was able to "enforce" the Monroe Doctrine?
Which of the following best describes the expression 3x+2y+8z? A.The product of three sums;there are three terms. B.The sum of three products;there are three te
A type of mutation that can alter DNA by the loss of a nucleotide base is known as
What will be the formula and electron dot structure of cyclopentane?
Ethan put $150 into a CD that pays 3% interest, compounded monthly. According to the rule of 72, approximately how long will it take for his money to double ?
Which one is it A. B. C. or D.