Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What Role Did the American Women playin the civil rights movement from 1950 to 1960​
Which pair of segments must be parallel? HELPP
What is the mean , median
Expand to write an equivalent expression… 1/2(-4x + 2y)
Caravaggio made a big impact on Baroque art. Which is NOT true about his influence? O A Caravaggio took realism so far that a new term,"naturalism," was used to
What are the characteristics of nonvascular plants? (select all that apply) A . They don’t rely on roots to receive water. B .They have xylem vessels and phloe
Jesse is helping her grandmother plant a garden in the shape of a trapzoid Base one is 12.5 base two 0.5 times length of base one the height is 10 feet
True or false Are bones hard structures of the body made of hard like rocks with chemicals joined together in tubes or flat plates
w = 4, x = 5, and y = 6 / = fraction 8x - (6 + y) w 3/4 = x² y² - 0.5w w/4 + 3(x+y)
The most common human health response to air pollution is:.