stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

how can temperature can affect communication?
Samuel used 1/5 of an ounce of butter to make 1/15 of a pound of jelly. How many ounces of butter are needed to make a pound of jelly.
1. Compare the location of electrons in an atom based on Bohr's theory with the location of electrons in an atom based on the current atomic theory. 2. Rutherf
if 120 marks is 60% what is full marks
11 times 4 and 1 3rds
what's bigger 60% of 90 or half of 100?
briefly describe the five stages of the cell cycle
a giraffe can run 46.93 feet per second how many feet can it run in 1.8 seconds with out cross multiplying justify your awnser
Prove the identity: cos(3x) + cos(x) = 2cos(2x)cos(x) I'm almost done with my homework, just got stuck on this one.
A basketball rolls of a 0.70 m high desk and strikes the floor 0.25 m away from the base of the desk? How fast was the ball rolling?