evansdastonewalltell evansdastonewalltell
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

If 3 pieces of candy cost $2.10, how much would 8 pieces cost

Respuesta :

desyfoe desyfoe
  • 03-12-2019

Answer: 5.60

Step-by-step explanation: Divide 2.10 by 3. You get 0.7. Then multiply 0.7 by 8 and you get 5.60.

Answer Link
dabosskayla1 dabosskayla1
  • 03-12-2019

Answer:It would cost $5.60.

Step-by-step explanation:It would be this because one candy bar cost .70 each. So you would multiply .70 by 8 and you would get $5.60.

Answer Link

Otras preguntas

arrange following numbers in increasing order 2.3,45.1,18.735,0.9862,7
Is the square root of 2 between 1.3 and 1.4? how do you know!
What is 8.7 billion as a scientific notation
Tia is buying paper cups and plates. Cups come in packages of 12,and plates come in packages of 10. She wants to buy the same number of cups and plates, but pla
Why were Native Americans who practiced agriculture more likely than hunter-gatherers to establish permanent homes?
evaluate -a.   a=2.2  need help
What rules does Jonas's father disobey
what is 12,430,090 in expanded form
one egg carton holds 12 eggs .how many cartons  are you able  to fill with 60 eggs.help me please.
Simplify and show your work -8 + 4i / 4 - 4i