mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

Which of these is equivalent to 3-23-2?
The curriculum was stale like week old bread. This sentence is an example of A) a simile. B) a symbol. C) a paradox. D) a metaphor.
I need I have a project and I have to find a creative cereal name using the name Henry but the title has to be alliterative.
BRAINLISTED! Read this line from the poem. And wake to the farm forever fled from the childless land. How does this image affect the poem? It highlights the des
What would you suggest to an individual who had their gallbladder removed?
brainleiest!!! What is the unit rate for 4543.08 km in 52.4 h? Enter your answer, as a decimal, in the box. km/h
What were some problems that John quincy adas faced as president
Who is telling the story or speaking in the poem a thought of the nile
Why was freedom of religion added to the First Amendment?
what is the value of f (x) = 1/2 x + 5 when x=4