samna samna
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

a 24 oz soda costs $1.25 at this price, how much would 10 ounces cost

Respuesta :

Cricetus
Cricetus Cricetus
  • 08-09-2019

Answer:

10 oz will cost  $0.52

Step-by-step explanation:

given that a 24 oz soda costs $1.25 at this price. we are asked to determine the how much would 10 ounces cost.

24 oz costs : $1.25

1 oz cost : $1.25/24 =$0.052

10 oz will cost : $0.052 x 10 = $0.52

Answer Link

Otras preguntas

Solve for m. 2m + 3 = 7
A washer and dryer cost $869 combined. The washer cost $81 less than the dryer. What is the cost of the dryer?
Mr. Piedmont is a historian who recently discovered two personal accounts of the same event told by two different people. Each personal account recalls the day
Which of the following is an extraneous solution of mc016-1.jpg? x = –6 x = –1 x = 1 x = 6
The box plots below show attendance at a local movie theater and high school basketball games: Which of the following best describes how to measure the spread o
what factors determine a plane
Which organisms are extremely small and use hosts as both home and food supply?
Corrine wrote temperatures in degrees Celsius and the equivalent temperatures in degrees Fahrenheit.
what is the result of isolating x^2 in the equation below? x^2+(y-5)^2=30
A hydrogen atom is removed from the first carbon atom of a butane molecule and is replaced by a hydroxyl group. draw the new molecule formed.