sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

5 is a ________ of 20. multiple factor
bare root plum trees are on sale at 3 for $40 to the nearest Dollar what is the cost per tree
What image of the Lady Freedom does Rita Dove create? Question 9 options: a) One of African American decent b) One of elegance and affluence c) One of a
For two functions, m(x) and p(x), a statement is made that m(x) = p(x) at x = 7. What is definitely true about x = 7? (2 points)
Add. Write your answer in simplest form. 2/5+2/5+3/5
What type of literature combines the amusing and the grim sides of life?
Tosha is making muffins for breakfast. The recipe calls for 2 1/8 cups of white flour and 1 3/4 cups of wheat flour. What is the total amount of flour in the mu
I'm doing an English poem on colors and I chose pink and yellow. what are some metaphors of the color pink and yellow (give at least 2)?
Why is the interest rate of a loan one of the most important things to consider when shopping around for loans? a. The interest rate should be ignored, because
The hypothalamus acts as a link between the nervous system and the endocrine system. TRUE OR FALSE?