michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

Of all the groups listed, which of the following was fighting communists in Nicaragua in the 1980s? A. the Contras B. the Republican Guard C. the Mujahedin D. t
If citizens refused to serve in the military, which of the following might occur? a) Remaining soldiers might have to take a larger cut in their pay. b) There m
The Earth’s core is made of an alloy of A. iron and nickel. B. copper and iron. C. zinc and magnesium. D. iron and zinc.
What is the unknown number ( +4)+59=70
What are discretionary calories
A gallon jug of milk is 3/4 full. After breakfast the jug is 1/12 full. Find the difference of the amounts before breakfast and after breakfast.
What does the color of a star determine
Please answer the following question in English. List at least two reasons why you think it is beneficial to learn Spanish. When entering your answers for fill
Masses in Motion a. Thermodynamics b. Geophysics c. Neurophysics d. Kinetics
What are three variables that affect a living system?