Seudónimo Seudónimo
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

A five pound bag of apples costs $3.45. What is the unit cost of apples

Respuesta :

Orangtank3
Orangtank3 Orangtank3
  • 04-06-2019

Answer: Assuming a unit of apples is one pound, the answer is .69 cents

Step-by-step explanation:

3.45 / 5 = .69

Answer Link

Otras preguntas

Convert 1g/cm3 into s.i unit
Multiply. (2x 4)(x - 4)
sometimes conflict in a relationship can be healthy to justify the statement​
Owen answered a set of math and history Quiz Bowl questions. Owen correctly answered   of all the   questions. However, Owen answered   of the math questi
x = 21 and y = 6 solve for the proportionality.
I need help on figuring out what this equation is
what's 200 subtracted from 33
Solve for x. Round your answer to the nearest tenth. Please show all of your work.
If cosθ= 1/7 and tanθ= 5/3 then what is sinθ?
An object is dropped from rest. Calculate its velocity after 2.5 s, if it is dropped on earth where acceleration due to gravity is 9.8 m/s^2