bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

Marine science is a specialty in many traditional careers, such as vegetarians or lawyers. true or false.
An ______________ happens when cells and fluids in the body react to the presence of a pathogen.'
I need help on skin care. Skin care tips?
Someone help I need this ASAP
Read the excerpt from ”Homesick” by Jean Fritz. Of course it wasn't the same as one of the forty-eight states; still, when we stepped off the President Taft in
According to the United States Department of Agriculture, the estimated number of calories needed per day for inactive female children of different ages are sho
Mr. Sullivan places tiles numbered 1 through 18 in a bag and assigns a number to represent each of the 18 students in his class. Students will present their fin
Kelsey has $5000 to invest and she is trying to decide between two banks. The second national bank is paying 3.5% interest compounded continuously. The third na
Among Australia’s vast deserts, the __________ is unique because of its treeless surface and its limestone geology. A. Nullarbor Plain B. Great Victoria C. Grea
Find the arc length of the particle circle