Midnightscall
Midnightscall Midnightscall
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

A box of 15 cookies costs $9. What is the cost for 1 cookie?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-03-2019

Answer:

Each cookie costs $.60

Step-by-step explanation:

We can use proportions to solve this problem

Cost over cookies

$9                    x dollars

-----              = ----------

15 cookies      1 cookie

Using cross products

9*1 = 15x

Divide each side by 15

9/15 = 15x/15

.6 =x

Each cookie costs .60

Answer Link
57744148
57744148 57744148
  • 04-11-2021

Answer:0.60

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

a × b = c a + b = c - d c - ? Help me pls!
The formula for temperature conversion is F=1.8C+32. If the Fahrenhei temperature (F) is 86, What is the Celsius (C) temperature?
A rate with a denominator of 1 unit is a ____________________ ____________________.
If a journalist changes an image in this way, and delivers it as part of a news article, it becomes an example of fake news. edit the image so that the people a
If the product of the extremes is 8,then the geometric mean is 2 4 2√2
Whats the absolute value of 3 1/7
I WILL GIVE BRAINLIEST BUT PLZ ANSWER CORRECTLY like x=? and y=?
What is 0004 -0.052​
QUICK THINK OF A COUNTER ARGUMENT "The purpose of recycling is to reduce many kinds of pollutions, so it should be necessary for everyone."
Simplify the equation 6/x-1-5x/4