spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

Recall that the slope of a non-vertical line is a measure of the number of units the line rises (or falls) vertically for each unit of horizontal change from le
What is the capital of Kerala ?​
Emery Corporation Balance Sheet Income Statement​Assets:Cash ​$250,000​Sales​ (all credit)
Which of these events happened last? (5 points) a Germany declared war against Russia. b Russia mobilized its army to support Serbia. c France refused German
Use the number line below to find the midpoint of segment AB & segment BD. midpoint of segment AB: midpoint of segment BD: Please help ASAP NOW
PLEASE HELP MEEEEEEEEEE
What is the offspring produced from the sexual reproduction of two different species?
What were the powers of the assemblies?
List the type of ecology and explain them in short.​
Which two cosmologist hypothesized why the planets sometimes appear to move backward in the sky?