Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

Write the equation of the line perpendicular to the given line that passes through the given point in slope-intercept-form. Algebra 1 Question #46
Which type of protein makes up blood tissue?
x/-3 -50+0 please help
when the suffix esque is added to the word picture it becomes? a. an adverb b. an adjective c. a noun d. a verb
Which of the following is not equal to 0.0326 kilometers? 3.260 dkm 32.6 m 3260 cm 326000 mm
Which statement best describes how the writings of Nathaniel Hawthorne and Ralph Waldo Emerson were similar? Both focused on how people felt in the United Stat
Hi could someone help me please!!!!!!!! What can you infer from the following passage? (I can infer...because...) What are the “clues” in the passage? Miss Wh
how did life on earth begin
Is (0,-1) a solution of -10x + 4y ≥ -4? Please show your work!
Lab safety and lab equipment worksheet answers true or false