acoverupoze5th
acoverupoze5th acoverupoze5th
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

kalani bought 2.5 pounds oranges for $1.58 per pound.how much did kalani spend on oranges ?

Respuesta :

ZDerpKnightJr
ZDerpKnightJr ZDerpKnightJr
  • 01-11-2018

To find the answer for this simply multiply 2.5 by 1.58

2.5 x 1.58= 3.95

So Kalani spent a total of $3.95 on oranges!

Answer Link
gxwang2025 gxwang2025
  • 01-11-2018

2.5*1.58/lbs=$3.95

She bought 2.5 lbs and 1.58/lbs

2.5*1.58=$3.95

Answer Link

Otras preguntas

what volume of 10M stock solution of HCL is needed to make 500 ml of .100 M solution for an experiment ?
tamara says that 15 / 3 = 5 is she correct ? explain
Can someone help me on this question i'm not good in math. Kenneth drove 197.65 miles in hours. What was his average speed? (a) 53 mph (b) 66 mph (c) 61 mph (d
what was the most important factor in making mesopotamia's farmland fertile?
A prism has a surface area of 75 feet. Which sentence describes the effect of measuring the surface area in square inches. a. surface area decreases. b. the sur
What is the LCM of 40 and 15?
how do you write improper fraction as a whole number or mixed number in simplest form 25/5
Why did clarisse McClellan die in the book Fahrenheit 451???
Please guys can you help on this word problem I'm stuck on it
Jason has a piece of wire that is 62.4 inches long. He cuts the wire into 3 equal pieces. Which is the best estimate of the length of each piece of wire.