lesliep2
lesliep2 lesliep2
  • 03-10-2018
  • Mathematics
contestada

3.5 hours:$10 1/2 hour:$1.25. What is the unit rate in dollars per hour for each company?

35 hours10 12 hour125 What is the unit rate in dollars per hour for each company class=

Respuesta :

BNHA0FREAK
BNHA0FREAK BNHA0FREAK
  • 28-09-2020

One company wants $10 per 3.5 hours, so they want 10 / 3.5 ≈ 2,86 dollars per hour (after rounding to the closest hundreths).

Second company wants $1.25 per half an hour, so they want 2 * 1,25 = 2,50 dollars per hour.

The unit rate is 2,86:2,50

Answer Link

Otras preguntas

Calculate -7-(-2) (4)-(-1) ³
Four factors that lower one’s self esteem ?
Factorise (3x+1)2 - (3x+1) (x-7)
Hi, could anyone help me asap please? Thank you
The Antarctic Treaty divides the continent into how many zones? 1) Four 2) Six 3) Eight 4) Ten
Rewards and Punishment examples
Critically discuss the impact of negative spectators behavior during sporting events
explain the phrase "Togetherness is strength"
Think about the genetic trait you selected in previous assignments. Create a genetics word problem involving a simple monohybrid cross with genotypes and phenot
Una finca rectangular tiene un perímetro de 2500 metros ¿cuánto mide el largo y el ancho de la finca si su largo tiene 50 metros más que el doble de su ancho?