sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

What is the fraction for 1.83
A football team lost 5 yards on each of 3 plays. Explain how you could use a number line to find the teams change in field position after the 3 plays.
what two properties does all matter share?
Were the Wichita nomadic?
What is the evidence that Parliament held the REAL authority in the English constitutional monarchy?
During digestion, why do you think it is necessary to break up the fat into tiny droplets?
Need help drawing a picture to show 9/7
what is the difference between rough ER and smooth ER? what is the ER doing that is different in this case
What did J.J. Thomson discover about the atom that changed the atomic model previously used?
WHAT IF THE WEIGHT OF THE TARPON WAS 11 TIMES THE WEIGHT OF THE PERMIT FISH,AND THE TOTAL WEIGHT OF THE TWO FISH WAS 132 POUNDS?HOW MUCH WOULD EACH EACH FISH WE