kiah40 kiah40
  • 02-08-2018
  • Mathematics
contestada

Can anyone help?? Please and thank you

Can anyone help Please and thank you class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 02-08-2018

a) For 1 visit: $45

... For 2 visits: $45 +$45 = $90

... For 3 visits: $90 +$45 = $135

... For 4 visits: $135 +$45 = $180

... For 5 visits: $180 +$45 = $225

b) A season pass is a better deal if you visit the park 3 or more times. The cost of 3 visits without a season pass is more than the cost of the season pass. The cost of the season pass is more than the cost of 2 visits.

Answer Link

Otras preguntas

Spanish question, please help:
Question 3TESElige. Select the verb that best completes each sentence or question.1. El verano pasado yonouradas en la región andina.Scomieron -- comiste -- com
The cells in our body are replaced on a weekly basis true or false
how many 3/4 are in 12 2/4
Identifying technical vocabulary
Suraji took a slice of pizza form the freezer and put it in the oven. The pizzas temperature (in degrees Celsius) as a function of time (in minutes) is graphed
What is the arc measure of arc (DE) in degrees?
How is multiplying 3-2i by i^2 represented on the complex plane?
Watch CNN 10 Student News 1. Name the southeastern Asian country of 97 million people that was discussed on Monday's show because of its reportedly low number o
Can someone help me with this questions please