AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

A manufacturer makes two models of an item: model I, which accounts for 86% of unit sales, and model II, which accounts for 14% of unit sales. Because of defect
HA and CW intersect at point F. Find m
Walker Telecommunications has a quick ratio of 2.00x, $35,550 in cash, $19,750 in accounts receivable, some inventory, total current assets of $79,000, and tota
A group of middle school students stop by a bicycle store. The store has just received a new shipment of high-end racing bicycles. The bicycles range in price f
Spanish help pt2!!!!!!
g(x) = (x+4)*(x – 9) Atx= -4, the graph the x-axis. At x = 9, the graph the x-axis.
​As a British colony, which of the following important changes took place in India? Group of answer choices ​Incorporated British raga and tala system into Indi
it make no sence of how since this app is good
What were the reform measures China tried to adopt? Where they successful?
What happened during the First Punic War?