josleemarecharl josleemarecharl
  • 02-07-2018
  • Mathematics
contestada

If bananas cost $ 0.49 per ponds, how much would 5.5 pounds cost? Round to the nearest hundredth.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-07-2018
Bananas are $0.49 per pound, and you want to buy 5.5 pounds of bananas. 

0.49 x 5.5 = 2.695 ≈ 2.70

So the final answer is 2.70 dollars for 5.5 pounds of bananas. 
Answer Link

Otras preguntas

The idea that dreams are the byproduct of random stimulation of brain cells, and that the brain attempts to combine this spontaneous activity into coherent patt
I don't know if I'm right or not. Can someone please tell me if I'm right please?
The set of all possible outcomes of an experiment is called the ________ ________. Fill in the blanks.
What is the answer to 3-2y=3
Can someone please do E. and explain. Please, thank you.
result of the collision. of two continental plates,such as the Appalachians
Which phrase describes the algebraic expression 7/8y-3​
A recipe requires 3/8 cup of sugar for each cup of flour used.If a baker uses 10 cups of flour, what is the total amount of sugar that will be needed
What value is equivalent to 30 − 23 × 3?
Which one of these tips is NOT a good financial choice? A. Don’t try and compete with friends B. Create a budget C. Try not to save a little bit every month D