Bxpecaseyëê
Bxpecaseyëê Bxpecaseyëê
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

A yogurt costs 45p. How many yogurts can be bought for five pounds?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-03-2016
1 yogurt = 45p
1p = ? yogurt 

1 ÷ 45 = 0.02

5 × 0.02 = 0.10

0.10 yogurt can be bought with 5p (pounds)
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is NOT an algorithm? Question 1 options: Steps to make a burrito Instructions on how to French braid A how-to guide on building a model a
Can someone please help me with this question.
2 friends buy 8 pizzas. Each pizza is cut into 2 pieces. Each person eats the same number of pieces. How many does each person eat?
23. Movie lengths IT.' Exercise 21 looked at the running times of movies released in 2005. The standard deviation of these running times is 19.6 minutes, and th
Choose the noun used as an adjective in the sentence. My friends and I like the clothing store near our school. * friends clothing school My
Which two lines in the poem indicate its theme?
8(x-1)=5x-35; Prove x=-9
Someone help? Plz I will give u more points
How does the author create suspense in the passage? Check all that apply
b) Assess the value of positive role models on one's behaviour.